Medence sokkolás lépésről lépésre: Hogyan tartsa tisztán és egészségesen a wellness oázisát?
Nem is lehet kétséges, hogy egy otthoni, saját medence igazi luxust biztosít Önnek és a családjának. Ez azonban csak akkor marad így, ha rendszeresen figyelmet és időt fordít a medencevíz kezelésére. Ez többféle feladatot is magába foglal, de ezek közül minden bizonnyal a medence klór sokkolás a legfontosabb.
Ez a technika – röviden összefoglalva – azt jelenti, hogy speciális vegyszereket alkalmazva tartjuk tökéletes állapotban a vizet. Mindez nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. Cikkünkből megtudhatja, hogyan végezheti el gyorsan és hatékonyan a medence sokkolást!
Mi a medence sokkolás és miért nélkülözhetetlen?
A medence sokkolást a következőképpen foglalhatnánk össze anélkül, hogy kémia órát kéne tartanunk: intenzív vízfertőtlenítési eljárás, amely során nagy dózisú fertőtlenítőszerrel kezeljük a vizet. Aligha kell ecsetelni, hogy ez miért fontos: csakis így gátolhatjuk meg, hogy a baktériumok, vírusok, algák és más szennyeződések elszaporodjanak a vízben, tönkretéve ezzel a medencézés élményét.
Ennél persze többről is van szó, mert a medence makulátlanul tartása számos egyéb tényező miatt is elengedhetetlen. Kezdjük is a felsorolást az egészségügyi szempontokkal, hiszen bizonyára Ön is azt szeretné, ha a családja maximális biztonságban élvezhetné az otthoni wellnesst. A legjobb minőségű medencére (és jakuzzira) is igaz, hogy a kezeletlen vízben hemzsegni fognak a vírusok, baktériumok, egyéb kórokozók.
A medence klórsokkolással ezeket néhány óra alatt eltávolíthatja, ami kulcsfontosságú egyes betegségek megelőzése érdekében (pl. bőrfertőzés, szemgyulladás). A vízben idővel az alga- és biofilmképződés is megindul, ami szintén komoly egészségügyi kockázatot jelent. A medence vagy jakuzzi karbantartásával tehát ideális fürdőkörnyezetet alakíthat ki szeretteinek, gyermekeinek.
A medence tisztítása, és sokkolása a tökéletes esztétikai megjelenést is támogatja. Ha rendszeresen elvégzi a sokkolást, biztos lehet benne, hogy kristálytiszta víz fogadja majd a medencében Önt, családját és vendégeit. Ez a technika segít megelőzni, hogy a víz zavarossá, elszíneződötté váljon, vagy túlságosan felhabozódjon. Arról nem is beszélve, hogy a sokkolással a kellemetlen szagok is megakadályozhatók.
Végül említsük meg, hogy a sokkolás magának a medencének és annak berendezéseinek is nagyon jót tesz, mert megnöveli az élettartamukat és biztosítja a hatékony működésüket. A vízben lerakódó szennyeződések gátolhatják a szűrőrendszer működését, de akár a medence burkolatában, csöveiben vagy fúvókáiban is kárt tehetnek. Ha pedig az anyagiakat nézzük, a medence sokkolása filléres kiadás ahhoz képest, amennyibe egy nagyobb javítás kerülne.

Mikor és milyen gyakran szükséges a sokkolás?
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy érdemes legalább hetente egyszer sokkolni a medencét, de akár minden nagyobb használat után is megtehetjük. Ezzel együtt előfordulhatnak olyan esetek, amikor célszerű azonnal gondoskodni a víz kezeléséről. Mindenképp sokkoljuk a medencét, ha a víz zavarosnak tűnik, esetleg szokatlan szagokat érzünk. Az algásodás is intő jel lehet, hogy eljött a vízkezelés ideje. A szakemberek abban is egyetértenek, hogy a szezon előtt és a szezon végén szinte kötelező a medence sokkolás.
A klór sokkolás szerepe és folyamata
A medence sokkolást többféle anyaggal is elvégezhetjük, de a legelterjedtebbnek a klór számít – ezt hívjuk klór sokkolásnak. Ennek keretében extra klóradagot öntünk a vízbe annak teljes fertőtlenítéséhez. Akkor érdemes klórsokkolást használni, ha úgy érezzük, a víz fertőzött, nem megfelelő tisztaságú. Egy erősebb szennyeződés vagy egy hosszabb kihagyás után is csodát művel egy klór sokkolás.
Egy dologra azonban ügyelnünk kell, méghozzá az optimális klórszint fenntartására. A túl sok klór bőr- és szemirritációt okozhat. Hogy ezt elkerüljük, törekedjünk arra, hogy a medence klórszintje 3-5 ppm (milliomodrészek per millió) között maradjon.
A sokkolás teljes menete lépésről lépésre
A sokkolás azok közé a karbantartási munkák közé tartozik, amiket saját kezűleg, szakember nélkül is bátran elvégezhet. A munka azonban több lépésből áll, és igényel némi odafigyelést. Hogy az Ön medencéje garantáltan a legjobb formáját mutassa, érdemes az alábbi folyamatot követnie a medence sokkolásánál.
1. Lépés: Előkészítés
Mielőtt nekiláthatnánk a sokkolásnak, néhány dologról meg kell győződnünk. Először is arról, hogy a víz mennyisége megfelelő-e a medencében vagy jakuzziban. A lényeg, hogy teljesen feltöltött állapotban legyen a medence, mert így számolhatjuk ki pontosan, hogy mennyi vegyszerre lesz szükségünk. A következő lépés az, hogy a szennyeződéseket maradéktalanul eltávolítjuk a vízből. Lehetőleg ne maradjon se falevél, se fű, se más kosz a medencében, mire végzünk.
2. Lépés: A pH-érték mérése és beállítása
Hogy lássuk, jelenleg milyen állapotban van a víz, tudnunk kell annak pontos pH-értékét. Ehhez szükségünk lesz hagyományos vagy digitális pH-mérő műszerre, amit bármelyik szakboltban vagy online is megvásárolhatunk pár ezer forintért. Ideális esetben a pH-érték 7,2 és 7,6 között lesz – ha ennél magasabb, sajnos nincs értelme sokkolni a medencét, mert a munkánk hatástalan lesz. Mind a túl magas, mind a túl alacsony értéket megoldhatjuk a boltokban elérhető pH-érték szabályozó szerekkel.
3. Lépés: Klórsokkolás vagy oxigén alapú sokkolás
Többféle sokkolótípus is létezik, és mindegyikkel másképp kell bánni. A klór alapú vegyszereknél gondoskodjunk a megfelelő védőfelszerelésről is: gumikesztyű, védőszemüveg, maszk és hosszú ujjú felsőrész. Ha a szemcsés sokkoló mellett döntöttünk, akkor ezt előbb fel kell oldanunk vízben, mielőtt a medencébe kerülne.
A folyékony sokkolóknál erre nincs szükség, itt csak az előírt higításra kell figyelmet fordítanunk. Ehhez mindig olvassuk el a címkén található utasításokat: a gyártók itt tűntetik fel, hogy adott medencemérethez mekkora mennyiség az ideális.
Kisebb medencékben és jakuzzikban az oxigénes sokkolás is szóba jöhet. Ezek a klórmentes granulátumok igazán környezetbarát megoldást biztosítanak, miközben az egészségünkre sem jelentenek semmilyen veszélyt. A megfelelő mennyiség természetesen ebben az esetben is kulcsfontosságú.
4. Lépés: Vízforgatás beindítása
A lehető legjobb hatás érdekében a sokkoló anyagnak egyenletesen kell eloszlania a teljes vízmennyiségben. Így érhetjük el, hogy az összes ott tanyázó baktérium elpusztoljon, és a víz egyensúlya helyreálljon. Ehhez a legjobb módszer az, ha bekapcsoljuk a medence vagy jakuzzi vízkeringető rendszerét.
A legtöbb klór alapú sokollónak nagyjából 8-12 órányi keringetésre van szüksége, a nem klóros anyagoknak azonban ennél jóval kevesebb idő is elegendő. Hogy biztosra menjünk, mindenképp olvassuk el a felhasználási útmutatót, és kövessük az ott leírtakat. Annak sincs akadálya, hogy a keringetés idejére a vízbe tegyük a játékokat vagy keféket, hogy ezeket is fertőtlenítsük.
5. Lépés: Újramérés
Miután letelt a keringetési ciklus, ideje megmérni a munkánk eredményét. A víz pH- és klórszintjét is ellenőrizzük! Mi a teendő, ha az értékek túl magasak, esetleg túl alacsonyak a sokkolás ellenére is? Nos, a magas klórszintet a medence részleges leeresztésével, majd újrafeltöltésével orvosolhatjuk. Az alacsony klórszintet a medence újboli sokkolása oldhatja meg. A pH-értékek javítását már korábban tárgyaltuk: ezt speciális oldatokkal kezelhetjük.
6. Lépés: Használat előtti várakozási idő
A medencénk most már valóban egyetlen lépésre van attól, hogy használatba vehessük: várjunk mintegy 8-24 órát (a használt terméktől függően), és máris csobbanhatunk egy nagyot.

Egyéb fontos karbantartási lépések a sokkolás mellett
Algamentesítő szerek
Ha Önnek is van már medencéje, akkor pontosan tudja, hogy az algásodás komoly fejfájást okozhat. Szerencsére több megoldás is létezik a problémára. Léteznek kifejezetten algamentesítő szerek, de akár a nagyobb mennyiségű klór is elegendő lehet. Mindenképp szükség van az algamentesítésre, ha zöldülni kezd a medence vize, vagy az alga már meg is jelenik a falakon, a medence alján.
Pelyhesítő szerek
Bár minden modern medencében és jakuzziban található homokszűrő, ezek hatásfoka nem 100%-os. A kisebb, akár mikroszkopikus nagyságú szennyeződések a vízben maradhatnak, amiket úgynevezett pelyhesítő szerekkel távolíthatunk el. Akkor szerezzünk és használjunk ilyet, ha a víz enyhén zavaros, nem tökéletesen tiszta.
Kombinált kezelések
Természetesen semmi akadálya, hogy a fenti technikákat kombináljuk, sőt a szakemberek épp ezt javasolják. A sokkolás, algamentesítés és pelyhesítés együttes alkalmazásával a medence mindig a legjobb formáját mutatja majd.
A medence meghálálja a törődést
Ne törődjön bele, hogy a szennyeződések, baktériumok és más kórokozók tönkreteszik a baráti, családi fürdőzést az otthoni medencében. Ahogy láthatta, a sokkolás gyors, egyszerű és saját kezűleg is könnyen elvégezhető munka, ami után a medence vize makulátlanul tiszta és higiénikus lesz.
Nézzen körül a Wellis medence kiegészítő kínálatában, ahol klórtablettákat és adagolókat is talál. Amennyiben pedig most gondolkodik a medence vásárláson, nálunk prémium termékek várják remek áron, szaktanácsadással!